10 Affordable Protein Sources For A Super-Tight Budget - Page 8

Source: ollo / Getty
Nut butter
The price here will depend greatly on the type of the nut, as items like cashew and macadamia butter are famously more expensive than your good old-fashioned peanut butter. But don’t overlook this protein source since, in addition to being nutritious and affordable, it’s also very shelf-stable so it can last a long time. If you stick to classic peanut butter, you can usually get a 16-ounce jar in the two to three dollar range, and two tablespoons of the stuff offers eight grams of protein, making it great for snacks like (obviously) peanut butter and jelly sandwiches, along with peanut butter on celery, or peanut butter with apple slices.
- From Basic To Bomb: 5 Ways To Elevate Your Sex Game This Summer - Page 8
- Boop, There It Is! Tony Nominee Jasmine Amy Rogers Is Making History As Broadway’s First Black Betty Boop — And She’s Just Getting Started [Exclusive] - Page 8
- Gym Etiquette 101: 10 Rules Every Respectful Member Should Follow - Page 8
- Protected: The Sound Of Movement: Ledisi Reflects On The Power Of Protest Music And Self-Love In ‘The Crown’ - Page 8
- Here’s The Real Reason Black People Wash Their Chicken Before Cooking - Page 8
« Previous page 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Next page »